Cégbejegyzési eljárás folyamata
- Balazs Homoki
- Jan 21, 2024
- 1 min read
Updated: Dec 14, 2024

Bejegyzésemből röviden megtudhatja, milyen módon történik egy gazdasági társaság bejegyzése.
Bármilyen cégeljárás során kötelező a jogi képviselet, legyen szó akár cégbejegyzésről vagy változásbejegyzésről az ügyvéd közreműködése ma már nélkülözhetetlen.
Az alapításnak kétféle módja létezik: normál eljárás és egyszerűsített eljárás.
Az egyszerűsített eljárás nagy előnye, hogy gyorsabb (akár 1 munkanapon belül) és olcsóbb, mint a normál eljárás, hátránya azonban, hogy a létesítő okirat tartalma kötött, az előre meghatározott szerződésmintán változtatni nem lehet.
Ezzel szemben a normál cégalapítás egy hosszabb (15 munkanapon belül) és költségesebb eljárás, előnye viszont, hogy a tagok szabadon határozhatják meg a létesítő okirat tartalmát és nem kell a törvényi szerződésmintát használni.
Az aláírt és ellenjegyzett létesítő okiratot és valamennyi egyéb dokumentumot (aláírás-minta, ügyvédi meghatalmazás, székhelyhasználati nyilatkozat, stb...) az eljáró ügyvéd a társaság székhelye szerint illetékes cégbírósághoz nyújtja be. Ma már a teljes cégeljárás elektronikus úton zajlik.
A gazdasági társaságok alapítása illetékmentes. Ez alól egyedül a zrt. jelent kivételt. Amennyiben a cég bejegyzése iránti kérelem megfelel a jogszabályi előírásoknak és hiánypótlásra nincs szükség, az illetékes cégbíróság bejegyzi a gazdasági társaságot, melyről bejegyző végzés megküldésével tájékoztatja az eljáró ügyvédet.
A bejegyzést követően már csak annyi van hátra, hogy be kell jelentkezni az illetékes önkormányzatnál a helyi iparűzési adó alá, 8 napon belül bankszámlát szükséges nyitni, végezetül az állammal való közvetlen elektronikus kapcsolattartás érdekében létre kell hozni a társaság számára egy cégkaput.
Cégalapítással, cégmódosítással, egyéb cégeljárással kapcsolatban keressen bizalommal elérhetőségeimen!