A haszonélvezeti jog
- Balazs Homoki
- Feb 9
- 2 min read
Updated: Mar 10

Ön is többször hallotta már, hogy a haszonélvezeti jog „erősebb”, mint tulajdonjog? Hogyan jön létre és mikor szűnik meg a haszonélvezet? Mi történik, ha egy ingatlan haszonélvezeti joggal terhelt? Egyáltalán eladható-e ilyen ingatlan? Pontosan milyen jogok illetnek és kötelezettségek terhelnek egy haszonélvezőt? Alábbi bejegyzésemben ezeket részletezem.
A haszonélvezeti jog lényege
A haszonélvezeti jog egy vagyoni értékű jog, vagyis pénzben kifejezhető ellenértéke van. Lehetővé teszi, hogy valaki más tulajdonában lévő dolgot birtokoljon, használjon, hasznosítson és annak hasznait szedje. Az egyetlen korlátozás, hogy a haszonélvező nem rendelkezhet az a haszonélvezet tárgyával, vagyis nem adhatja el és nem terhelheti meg. Leggyakoribb előfordulási formája az ingatlanra alapított haszonélvezeti jog.
A haszonélvezeti jog keletkezése
A haszonélvezeti jog szerződés alapján vagy jogszabály rendelkezése folytán jöhet létre, például özvegyi jog formájában. Az ilyen jog ellenszolgáltatás fejében vagy ingyenesen is alapítható. Ingatlan esetén a haszonélvezeti jogot szükségszerűen be kell jegyeztetni az ingatlan-nyilvántartásba. Ingó dolgok esetében azonban maga a birtokátruházás is elegendő (például egy gépjármű kulcsának átadása).
Átruházható-e a haszonélvezeti jog?
A haszonélvezeti jog nem örökölhető és nem ruházható át. A haszonélvező azonban jogosult másnak átengedni a birtoklás, használat és hasznok szedésének jogát.
Fontos szabály, hogy ellenérték fejében csak akkor engedheti át a használatot, ha a tulajdonos nem kívánja azt azonos feltételekkel hasznosítani. A tulajdonosnak lényegében előbérleti joga van az ingatlanra.
Ki viseli az ingatlan fenntartási költségeit?
A haszonélvező felelős az ingatlan fenntartási költségeiért, kivéve a nagyobb javításokat és helyreállításokat. Ezek alapján a haszonélvezőt terheli a közüzemi díjak, a kisebb javítások és az egyéb napi használatból eredő kiadások viselése.
A tulajdonos ellenőrizheti, hogy a haszonélvező megfelelően használja-e az ingatlant. Ha például rongálja az ingatlant vagy nem fizeti a számlákat, a tulajdonos biztosítékot követelhet. Ennek hiányában bírósági úton kérheti a haszonélvezeti jog korlátozását vagy akár megszüntetését.
A tulajdonjog és a haszonélvezeti jog összehasonlítása
A tulajdonos az ingatlannal csak akkor rendelkezhet szabadon, ha a haszonélvező nem gyakorolja jogait. Ezért szokás mondani, hogy a haszonélvezeti jog bizonyos szempontból "erősebb" lehet a tulajdonjognál, hiszen a haszonélvező akár ki is rakhatja az ingatlanból annak tulajdonosát.
Eladható-e egy haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan?
Igen, a tulajdonos eladhatja az ingatlant, azonban a haszonélvezeti jog az új tulajdonos vonatkozásában is változatlanul fennmarad. Ezért a gyakorlatban az eladás megkönnyítése érdekében gyakran előfordul, hogy az eladás során a haszonélvező lemond a jogáról, akár ingyenesen, akár pénzbeli ellentételezés fejében, melynek összege a Ptk. rendelkezései alapján könnyen megállapítható.
A haszonélvezeti jog megszűnése
A haszonélvezet többféleképpen is megszűnhet:
- A határozott idő lejártával.
- A haszonélvező halálával (vagy jogi személy esetén megszűnésével).
- Ha a haszonélvező megszerzi a tulajdonjogot.
- Ha a haszonélvezet tárgya megsemmisül
- A haszonélvező lemondhat a jogáról egyoldalúan, a tulajdonos hozzájárulása nélkül is.
Ingatlanról esetében a haszonélvezeti jog törlése az ingatlan-nyilvántartásból is szükséges a megszűnés után.
A haszonélvezet megszűnésekor a haszonélvező köteles a haszonélvezet tárgyát visszaadni a tulajdonosnak, azonban a rendeltetésszerű használatból eredő értékcsökkenésért nem felelős.
Ingatlannal kapcsolatos ügyintézés esetén Kecskeméten és Budapesten egyaránt, keressen bizalommal elérhetőségeimen.